لوبیا چیتی ازبکستان از چه طریقی به بازار ایران می رسد؟

خانهلوبیا چیتی ازبکستان از چه طریقی به بازار ایران می رسد؟

لوبیا چیتی ازبکستان از چه طریقی به بازار ایران می رسد؟

لوبیا چیتی ازبکستان از چه طریقی به بازار ایران می رسد؟

ازبکستان کشوری محصور در خشکی است که در آسیای مرکزی واقع شده است. از شمال با قزاقستان، از شمال شرقی با قرقیزستان، از جنوب شرقی با تاجیکستان، از جنوب با افغانستان و از جنوب غربی با ترکمنستان همسایه است. مناظر متنوعی دارد که شامل بیابان ها، کوه ها و دره های حاصلخیز است. پایتخت ازبکستان تاشکند است که بزرگترین شهر این کشور نیز می باشد. ازبکی زبان رسمی ازبکستان است. زبان روسی نیز به طور گسترده برای برقراری ارتباط به ویژه در مناطق شهری استفاده می شود. ازبکستان تاریخی غنی دارد که به دوران باستان بازمی گردد و در گذشته بخش مهمی از مسیر تجارت جاده ابریشم به شمار می آمد که چین را به دریای مدیترانه متصل می کرد. این منطقه شاهد ظهور و سقوط امپراتوری های مختلف از جمله امپراتوری های پارس، سامانی و مغول بوده است. به لحاظ اقتصادی، اقتصاد ازبکستان بر پایه کشاورزی، منابع طبیعی و صنعت استوار است. این کشور یکی از بزرگترین تولیدکنندگان پنبه در جهان است و همچنین دارای ذخایر قابل توجهی از گاز طبیعی، طلا و سایر مواد معدنی را داراست. ازبکستان کشوری با ترکیبی بی نظیر از تاریخ، فرهنگ و زیبایی های طبیعی است. شهرهای تاریخی و شگفتی های معماری آن به همراه مردم خون گرم و مهمان نواز آن، آن را به مقصدی محبوب برای مسافرانی که علاقه مند به کاوش در قلب آسیای مرکزی هستند تبدیل کرده است. گردشگری ازبکستان به خاطر میراث فرهنگی و مکان های تاریخی غنی اش شناخته شده است. شهرهایی مانند سمرقند، بخارا و خیوه به دلیل معماری اسلامی به خوبی حفظ شده خود مشهور هستند و در زمره میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده اند. 

 

ازبکستان به کشت انواع حبوبات معروف است و برخی از معروف ترین محصولات حبوبات ازبکستان عبارتند از:

ماش (مش): ماش معمولاً در ازبکستان کشت می شود و از آن برای تهیه غذای محبوبی به نام «مشکی چیری» استفاده می شود. این غذا شامل ماش پخته شده است که با برنج، سبزیجات و گاهی گوشت مخلوط شده و یک غذای مقوی و خوش طعم ایجاد می کند.

نخود (Nohut): نخود به طور گسترده در ازبکستان کشت و مصرف می شود. از آنها در غذاهای مختلف از جمله سوپ، خورش و سالاد استفاده می شود. یکی از معروف‌ترین غذاهای ازبکستانی که با نخود درست می‌شود، «Nohutshorba» است، یک سوپ نخودی دلچسب که اغلب با گیاهان و ادویه‌ها طعم‌دار می‌شود.

عدس (مش): عدس یکی دیگر از حبوبات است که معمولاً در ازبکستان کشت می شود. از آنها در غذاهای مختلفی مانند "مشکیچیری"، فرنی عدس و برنج استفاده می شود. عدس همچنین به سوپ ها و خورش ها اضافه می شود تا طعم و ارزش غذایی آن افزایش یابد.

لوبیا بلبلی (لوبیو): از لوبیا در آشپزی ازبکستان برای تهیه غذاهایی مانند "لوبیو" استفاده می شود که نوعی خورش لوبیا بلبلی است که با سس گوجه فرنگی و ادویه های غنی پخته می شود. اغلب با برنج یا نان سرو می شود.

باقالی (باقدوق): باقالی در ازبکستان کشت و مصرف می شود و در غذاهای مختلف از جمله خورش و سالاد استفاده می شود. یکی از غذاهای معروف «باقدوق شوروا» است که خورش باقالی با سبزیجات و گوشت است.

این محصولات حبوبات بخشی جدایی ناپذیر از غذاهای ازبکستانی هستند و ارزش غذایی و طعم دلچسبی را به طیف گسترده ای از غذاهای ازبکستان اضافه می کنند.

لوبیا چیتی ازبک: لوبیا چیتی در ازبکستان با هدف تنوع بخشی به محصولات کشاورزی و عموماً برای اهداف صادراتی کشت می شود. ظاهر لوبیا چیتی ازبک که در بازار به لوبیا چیتی صنعتی نیز معروف است، دانه ای است با رنگ تیره و لکه های کرم مایل به صورتی که به دلیل آبکشی بسیار بالا و طعم مطلوب مورد استقبال کارخانه های صنعتی خوراکی و مواد غذایی قرار گرفته است.

 

مسیرهای ترانزیت حبوبات از ازبکستان به ایران:

مسیرهای ترانزیت حبوبات از ازبکستان به ایران بسته به عواملی مانند مناطق خاص هدف و مقصد، روش های حمل و نقل و توافقات تجاری می تواند متفاوت باشد. با این حال، به صورت کلی مسیرهای ترانزیت ازبکستان به ایران شامل موارد زیر است:

 

1. مسیر حمل و نقل هوایی

2. مسیر حمل ونقل ریلی

3. مسیر حمل و نقل جاده ای

 

توجه به این نکته مهم است که مسیرهای تجاری و تدارکات بسته به توافقات خاص بین شرکای تجاری، مقررات گمرکی و نحوه حمل و نقل انتخابی می تواند متفاوت باشد. علاوه بر این، امنیت و ثبات سیاسی مناطق درگیر ممکن است بر انتخاب مسیرهای ترانزیتی تأثیر بگذارد. بنابراین، مشاغل درگیر در چنین تجارتی معمولاً با ارائه دهندگان لجستیک و مقامات برای اطمینان از جریان روان کالا از ازبکستان به ایران همکاری نزدیک دارند. با این حال یکی از امن ترین و بهترین مسیر های ترانزیت محصولات از ازبکستان به ایران مسیر جاده ای است.

 

مسیر ترانزیتی ازبکستان به ایران از طریق جاده ترکمنستان شامل چندین شهر و ایست بازرسی در طول مسیر می شود. مسیر دقیق و شهرها ممکن است بسته به عواملی مانند نقطه شروع در ازبکستان و نقاط گذرگاه مرزی انتخابی متفاوت باشد. در اینجا یک نمای کلی از مسیر با شهرهای کلیدی معرفی می گردد.

 

ازبکستان:

- تاشکند: پایتخت و بزرگترین شهر ازبکستان که اغلب به عنوان نقطه شروع کالاهای مقصد ایران عمل می کند.

گذرگاه مرزی ازبکستان و ترکمنستان:

- فارپ (آلات): یکی از گذرگاه های اصلی مرزی بین ازبکستان و ترکمنستان است. در منطقه لباپ ترکمنستان واقع شده است.

 

ترکمنستان:

- ترکمن آباد (چاردژو سابق): این شهر در نزدیکی گذرگاه مرزی فراپ واقع شده و قطب مهم حمل و نقل ترکمنستان است.

- عشق آباد: پایتخت و بزرگترین شهر ترکمنستان، عشق آباد مرکز شهری اصلی در مسیر است.

 

گذرگاه مرزی ایران و ترکمنستان:

سرخس: گذرگاه مرزی ترکمنستان و ایران، در شهر سرخس واقع شده است که تشریفات گمرکی و کنترل مرزی انجام می شود.

 

ایران:

مشهد: پس از عبور از سرخس، مسیر معمولاً به مشهد، یکی از بزرگترین شهرهای ایران و یک قطب تجاری مهم در شمال شرقی منتهی می شود. نیشابور، قوچان و سبزوار مقاصد دیگر حبوبات جهت توزیع در ایران می باشند.

 

لطفاً به خاطر داشته باشید که در حالی که این شهرهای اصلی و نقاط گذرگاه مرزی در مسیر هستند، ممکن است شهرهای کوچک‌تر و پست‌های بازرسی در مسیر وجود داشته باشند که درگیر تشریفات گمرکی و حمل و نقل هستند. علاوه بر این، شرایط و مقررات جاده ها می تواند در طول زمان تغییر کند، بنابراین برای کسب و کارها و ارائه دهندگان تدارکات ضروری است که از آخرین الزامات و شرایط ترانزیت از طریق ترکمنستان به ایران مطلع باشند. در همین راستا شرکت بازرگانی تولیدی آوا تجارت دلپسند با چندین سال تجربه موفق در این زمینه، محصولات خود را از مقصد ازبسکتان بدون واسطه به ایران ترانزیت می نماید که همین موضوع سبب قیمت مناسب و کیفیت برتر این محصول می گردد.

 

نظر (0)

نظری بنویسید

captcha
 redo